top of page

 Орлан-білохвіст

(Haliaeetus albicilla)

  Великий за розміром хижий птах (розмах крил досягає 2-2,5 м). У природі можна впізнати задовгими і широкими крилами (махові пера у польоті розставлені), хвісткороткий, клиноподібної форми. Дорослий птах темно-бурий, з більш світлою головою і шиєю, білим хвостом, жовтуватим дзьобом і ногами. Молодий птах — темно-бурий, низ із поздовжніми плямами, хвіст і дзьоб темні, ноги сірувато-жовті. У польоті довго ширяє. Від орлів, особливо в польоті, відрізняється клиноподібною формою хвоста, а дорослий птах — також білим забарвленням хвоста.

  Статевий диморфізм виражений тільки у розмірах. Маса тіла (кг): 3,1—6,9 (самці — 3,1-5,4, у середньому — 4,0; самки — 4,1-6,9, у середньому — 5,6). Довжина крила (см): 55,2-71,5 (самці — 55,2-64,0, у середньому — 60,6; самки — 62,1-71,5, у середньому — 66,8). Довжина хвоста (см): 25,4-33, (самці — 25,4-33,1, у середньому — 28,0; самки — 27,6-33,0, у середньому — 30,5).

  Перший пуховий наряд — із довгого розрідженого пуху сірувато-бурого кольору, на голові пух особливо довгий і чисто-білий, з темною плямою біля ока; лапи і восковицярожеві; дзьоб чорний. Другий пуховий наряд розвивається у віці близько 3 тижнів — він густий і короткий, темний буро-сірий, між пухом пробиваються білі пухнасті вершини пер; лапи і восковиця блідо-жовті, дзьоб чорний.

  Після вильоту із гнізда мають перший річний наряд, який щороку змінюється і більш-менш остаточним стає після чотирьох років життя.

  Перший річний наряд з чорнувато-бурою головою, на спинному боці бурий зі світлим вохристим рисунком із плям і білих країв пер, прикритих основою пір'я; краї пер іноді білуваті; махові пера темно-бурі, стернові чорно-бурі з мармуровим рисунком, іноді брудно-білі з темною строкатістю, що утворюють краї пера; черевний бік світло-сірий з темно-бурими плямами і білими основами пер. Райдужка бура, дзьоб чорнуватий, восковиця і лапи блідо-жовті, кігті чорні.

  Другий річний наряд орлана подібний до першого, але голова більш світла, на спинному боці ще помітні білі основи пер, надхвістя із домішкою білого, хвіст білий з чорною строкатістю.

  У третьому річному наряді, четвертому та, частково, п'ятому голова забарвлена дещо темніше, ніж у дорослих, білі основи пір'я а грудях ще зберігаються у більшому чи меншому ступені, залишки темної строкатості наявні на бічних парах стернових пер.

  Дорослі птахи (у четвертому і послідуючих річних нарядах) одноманітно бурі, у свіжому оперенні темні з фіолетовим відблиском, у зношеному вигляді — сірувато-бурі; відтінки бурого кольору варіюють також індивідуально; шия і голова світлі, у зношеному оперенні брудно вохристо-білі; пір'я спини, вола, черева і боків з нерізкими блідими краями; махові пір'я чорно-бурі; довгі пера надхвістя білі, зазвичай з чорними вершинними мітками; стернові білі. Райдужка від блідої горіхово-бурої до жовтої, дзьоб жовтий, лами і восковиця яскраво-жовті, кігті чорні. Цей наряд з'являється після трьох річних линянь і повʼязаний з першим річним проміжним.

  Географічної мінливості забарвлення і розмірів не виявлено. Статевий диморфізм у забарвленні не проявляється.

  В Україні мешкає практично на всій території, крім Карпат та гірського Криму, поблизу водойм (боліт, озер, річок). Гніздиться вздовж Дніпра та його головних притоків, на р. Сіверський Донець, р. Дунай, а також поблизу великих ставкових господарств у інших регіонах. Під час кочівель трапляється по всій Україні. На зимівлі — переважно вздовж Дніпра, у Північно-Західному Причорномор'ї, на Сиваші та спорадично в інших регіонах.

© 2015 by Bohdan Oleksiuk. Спілка Соколярів "Сапсан"
  • Вконтакте App Icon
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google Clean
bottom of page