top of page
Зимняк
(Buteo lagopus)

 Верх тіла від вохристого до бурого кольору, голова і потилиця забарвлені світліше, майже до білого, з чорними видовженими плямами. Хвіст зверху і знизу світлий, значно світліший за спину, з широкою темною смугою і 1-4 більш вузькими нечіткими смугами. Низ світлий, нерідко білий. На горлі і боках грудей чорні ви видовжені плямами, на череві чорне. На згинах крила великі чорні плями. Очі коричневого кольору різної інтенсивності. Самки більші від самців, за забарвленням не відрізняються. 

 Маса тіла 0,8-1,3 кг, довжина тіла — 50-61 см, довжина крила самців — 40,3-46,0 см, самок — 43,0-47,3 см, розмах крил — 120–150 см. Молоді зимняки світліші за дорослих, однак у них повністю темне черево. На світлому хвості одна широка темна смуга вздовж зовнішнього краю; на нижній частині крила плями практично відсутні. За зовнішнім виглядом та забарвленням зимняк нагадує канюка звичайного. Від останнього зимняк відрізняється білим хвостом з чорною смугою по краю та чорними плямами на споді крил.

 Зимняк має циркумполярне поширення в Євразії та Північній Америці. Ареал охоплює відкриту тундру та лісотундру.

 Мешкає у відкритій тундрі та лісотундрі. Живиться головним чином лемінгами та іншими дрібними ссавцями та птахами. Перелітний птах, взимку досягає Південної Європи, Середньої та Центральної Азії та південних частин США.

Канюк степовий
(Buteo rufinus)

 Найбільший серед канюків. Маса тіла: біля 1,5 кг, довжина тіла: 500–650 мм, розмах крил: 1260–1550 мм. У дорослого верх рудувато-бурий, голова, воло і груди вохристі, черево темне, хвіст світло-рудий. Низ тіла рудуватий, з темними поздовжніми плямами на горлі і грудях та рудими поперечними смугами на череві або білуватий з бурими плямами. Від інших птахів роду Buteo в польоті легко відрізняється за білою плямою при основі махових (знизу). Молодий птах рудіший, хвіст смугастий.

Гніздовий ареал охоплює Південно-Східну 

Європу, Малу, Центральну та Передню Азію, Закавказзя, Північну, Південно-Східна Африку. В Україні поширений у лісостеповій, степовій смугах і Криму. Окремі пари гніздяться в лісовій смузі.

 Гніздиться на узліссях байрачних та штучних лісів, у старих лісосмугах, рідше на поодиноких деревах і опорах ЛЕП, в Криму — на вапнякових урвищах і скелях. З'являється на гніздових ділянках у березні — на початку квітня. На деревах гнізда будує у верхньому розгалуженні стовбура або на бічних гілках (4-20 м від землі). У кладці 2-5 яєць, які відкладаються наприкінці березня — на початку квітня. Насиджування триває біля 40 діб.     Пташенята залишають гніздо наприкінці червня — на початку липня.

  Під час міграцій трапляється майже на усій території України. Мігрує переважно поодинці. Невелика частина популяції зимує на півдні України.

  Живиться мишами, ховрахами, сліпаками, іноді невеликими птахами.

Канюк звичайний
(Buteo buteo)

Канюк звичайний — птах середніх розмірів, довжина тіла якого становить 51-57 см, розмах крил 110—130 см. Самки, як правило, більші за самців. Забарвлення сильно варіює, від палевого до темно-бурого; птаха легко сплутати з близьким до нього зимняком  або набагато дальшим родичем звичайним осоїдом, який копіює забарвлення канюка для захисту від яструба великого. Як правило, молоді особини забарвлені строкатіше.

 Полює на відкритих просторах, поволі ширяючи в повітрі або найчастіше із засідки на піднесенні. Харчується дрібними ссавцях: ховрахами, польовими мишами, щурами, кролями і дрібними птахами. Може поїдати і падаль. У разі міграції до місця літнього мешкання прилітають в середині квітня — середині травня, залежно від клімату. Осіння міграція (якщо така є) починається в середині серпня і триває до початкувересня, в північних районах середині-кінці вересня. При перельоті зазвичай збиваються у великі зграї.

 Гніздяться в лісі, на гілках листяних (береза, тополя, осика) або хвойних (сосна, ялина, ялиця) дерев на висоті 4-15 м над землею. Гніздо будують з сухих гілочок, далі обплітаючи їх старою травою. Також можуть використовувати і зелені гілочки, особливо коли вилуплюються пташенята. Відкладають 3-4, рідше 5 яєць приблизно 56 × 45 мм з шкаралупою брудно-білого кольору, покритою бурими або рудими плямами. Відкладання яєць відбувається в квітні-травні. Інкубаційний період пташиних яєць звичайного канюка триває 33-36 днів. Ймовірно, обидва батьки беруть участь в насиджуванні. Пташенята з'являються в кінці травня, або в червні, на початку покриті бурим пухом. Як самець, так і самка годують пташенят, поки ті не в змозі літати. Пташенята здатні злетіти через 43-50 днів після народження. Якщо з якої-небудь причини перший виводок не відбувся, самка здатна відкласти другу кладку за сезон.

© 2015 by Bohdan Oleksiuk. Спілка Соколярів "Сапсан"
  • Вконтакте App Icon
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Google Clean
bottom of page